Vánoční tradice u nás - tehdy a teď
Vánoce máme na krku a hodně z nás se na ně každoročně těší. Ale také hodně z nás prochází svátky klidu a míru ve stresu a boji. Někteří prožíváme obojí. Vánoce jsou nelehký čas, ale to v mnoha ohledech můžeme sami ovlivnit ve své hlavě. V tomto článku si povíme něco o vánočních tradicích u nás a snad pozvedneme ducha ☺️
VÁNOCE = tradiční křesťanské svátky slavené na památku narození Krista, spojené s nadílkou na Štědrý večer (24. 12.)
Za mě má mít každý Vánoce, takové jaké opravdu chce. Někdo je rád skromné, někdo je rád velkolepé, někdo je rád makové. Ať je to tak či onak, jde o ten pocit. Povím Vám něco o svých ideálních Vánocích. Moje představa je, že je vše uklizené, vše má své místo a nic nezabere tunu času dát tam, kam patří. Po celém domě je poznat, že Vánoce jsou tu a vše je krásně nazdobené, zelené girlandy, teplá světýlka, červené a zlaté ozdoby, stužky a mašle. Obyváku dominuje mohutný strom, který jsme zdobili s mými milovanými. Z kuchyně se line vůně čerstvě upečené vánočky. Nikdo nikoho nehoní, prostě děláme vše s láskou a pochopením. Trable všedního světa necháváme za dveřmi a užíváme si vánoční atmosféru. Je to pohádka, která se může naplnit, když pro to člověk něco udělá.
Vánoce v moderním pojetí už asi známe všichni. Předhánění, kdo napeče více druhů cukroví, kupování mnohdy nesmyslných dárků, uspěchaná doba a nepříjemní lidé. Kýčovité ozdoby a bílá/modrá světýlka, nafukovací nesmysly a plastový sníh. Vytratilo se trochu to kouzlo Vánoc a otěže bere konzum. Neházejme ale konzum a velkolepé Vánoce do jednoho pytle. Prožívání, kvalita a tradice dělají ten rozdíl.
TRADICE = ustálené zvyklosti, způsoby, názory zachovávané generacemi
Vánoce, jak je známe jsou křesťanský svátek, ale dějí se v době mnohem starších tradic. V této době se děje i tzv. zimní slunovrat, kdy je nejdelší noc a nejkratší den (obyčejně 21. nebo 22. prosince), učili jsme se to ve škole 😉 Co mají tyto dva svátky společné je zdobení stromečku, zapalování svíček, věnce, velká hostina a oslava příchodu světla/Ježíše (dny se opět prodlužují).
Jaké tedy máme tradice? Které ještě praktikujeme a které jsme už zapomněli? Tady jich pár napíšu:
- Stromeček: Zdobený sušeným ovocem, ořechy, perníky, svíčkami a slaměnými ozdobami, aby přilákal štěstí a úrodu
- Jmelí: Stálezelené rostliny symbolizující životní sílu, ochranu a lásku.
- Dárky: Spojovány s příběhem Tří králů, kteří přinesli Ježíšovi dary (zlato, kadidlo a myrhu). Předkřesťanský svátek - římské Saturnálie, během nichž si lidé vyměňovali drobné dárky jako symbol přátelství a pohody.
- Půst na Štědrý den: Lidé drželi půst po celý Štědrý den, aby večer mohli „vidět zlaté prasátko“. Tento zvyk měl symbolizovat čistotu a pokoru před vánoční hostinou. Půst může být striktní, ale i částečný, bez masa. Ryba je považována za postní jídlo - kapr.
- Lití olova: Lití rozžhaveného olova do studené vody bylo oblíbeným zvykem na Štědrý večer. Podle tvaru, který olovo vytvořilo, se věštilo, co čeká dotyčného v příštím roce.
- Pouštění lodiček: Ze skořápek vlašských ořechů a malých svíček se vyráběly lodičky, které se pouštěly po vodní hladině (často v umyvadle). Směr plavby lodičky symbolizoval budoucnost majitele. Pokud lodička zůstala u břehu, znamenalo to, že dotyčný zůstane doma.
- Rozkrajování jablka: Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablka napříč. Pokud jádřinec tvořil hvězdu, znamenalo to štěstí a zdraví v příštím roce. Křížek však symbolizoval nemoc nebo neštěstí.
Tradic je a tradic bude a hlavně se nové tradice stále utvářejí a každá rodina má to své a to je krásné. A ať už to máte v životě jakkoliv, přeji Vám, aby jste se v tomto vánočním období měli krásně. A zkuste si třeba rozkrojit jablíčko 😉